FiguraFeszt I. rész – 2.

 

A második napon egy Mizantróp-átdolgozást láthattunk Visky Andrej rendezésében. (Szerencsésebb lett volna a címben is jelezni, hogy elég távolra sodródtak az eredetitől.) Martin Crimp brit drámaíró mai, filmes közegbe helyezte a drámát. Itt Alceste író, a szerelme, Jennifer színésznő, a többi szereplő színész, újságíró, kritikus. De ezek a látszatra és önérdekre építő, a valódi gondolataikat elkendőző karakterek lehetnének egy multi cég dolgozói, politikusok vagy egy tantestület tagjai, a lényegen ez nem változtatna. Velük szemben Alceste belső kényszere, hogy azt mondja, amit gondol, ne legyen tekintettel érdekekre és érzékenységekre. Faragó Zénó kezdő monológja egy őszinte, tépelődő, az őt körülvevő világot mélyen megvető embert mutat. Tiszta, sallangtalan megszólalás a hamis hangok erdejében, színészileg nagyon szép munka. Csak aztán főhősünket legyőzi a szerelem és a féltékenység, kifordul higgadt önmagából, ebből pedig – divatos szóval élve – egy mérgező kapcsolat kerekedik. Innentől az a kérdés vethető fel, mennyire kiszolgáltatott az ember az érzelmeinek és a szenvedélyeinek, és mekkora a felelőssége azok féken tartásában.

A modern lakásbelső egyszerre konkrét és jelzésszerű a hatalmas, katasztrófákat és trash műsorokat sugárzó tévéképernyővel és az üveggömbben köröző aranyhallal. Róla SzilágyiMíra csillogó, a molylepkeként köré gyűlő férfiak gyűrűjében létező Jenniferjére asszociálhatunk. Egy újságírónak ő őszintén elmondja, kiről mit gondol, azonban ahogy Az eltűnt korsóban a tetteknek, itt a kimondott szavaknak nincs következménye, minden hír csak néhány pillanatig borzolja a felszínt.

A rendezés egyensúlyoz a realitás és a kissé karikírozott, jelzésszerű játékmód határán. Utóbbira jó példa a kritikus (Kolozsi Boros Gábor) elrajzolt figurája. (Vajon mi, kritikusok megérjük egyszer, hogy ne elmebeteg pojácáknak ábrázoltassunk? :) )

A játék intenzitása néha enged egy kicsit, a látványos érzelmi kitörések helyett az elmélyült pillanatok győznek meg jobban, az előadás azonban visz magával, és képes közelebb hozni hozzánk Molière klasszikusát.

 

Folyt. köv.

Figura FESZT, Gyergyószentmiklós, 2024. október 10 – 11.


Eredeti megjelenés: kútszélistílus.hu

2024. október 12.