Locul și data nașterii: Sfântu Gheorghe, 19 aprilie 1984

Studii:

2003/2007: Universitatea Babeș-Bolyai, Facultatea de Teatru şi Televiziune, Departamentul de Teatru, Actorie, Cluj-Napoca

1998/2002: Colegiul Național Székely Mikó, Sf
ântu Gheorghe

Locuri de muncă anterioare:

Teatrul Maghiar de Stat Cluj

Universitatea Babeș-Bolyai, Facultatea de Teatru şi Televiziune, Departamentul de Teatru

Regie:

2019

Boris Akunin: Pescărușul (Teatrul Csíki Játékszín)

Fiodor Dostoievski: Raskolnikov - după romanul Crimă și pedeapsă (Teatrul Național Târgu Mureș, Compania Tompa Miklós)


2018

Martin Mcdonagh: Ghinionul pisicilor (Teatrul Figura Stúdió Színház)

A. P. Cehov: Trei surori (Teatrul Figura Stúdió Színház)

Giuseppe Verdi: Otello (Opera Maghiară Cluj)


2017

Monologurile V - spectacol lectură după opera lui Eve Ensler (Teatrul Figura Stúdió Színház)

Racine: Fedra (Teatrul Figura Stúdió Színház)


2016

 I. L. Caragiale: O noapte furtunoasă  (Teatrul Figura Stúdió Színház)


2015

Tóth Péter: Regele Arghile (Opera Maghiară din Cluj) 

F. Dürenmatt: Fizicienii (Teatrul Figura Stúdió Színház)

J. Genet: Cameristele (Teatrul Maghiar de Stat Cluj )

Franz Xaver Kroetz: Dorința (Teatrul Maghiar de Stat Cluj)

F. M. Dostoievski: Karamazovii (Teatrul Naţional Târgu-Mureş)


2014

A. P. Cehov–Kiss Csaba: Dar cu femeia ce s-a întâmplat? (Teatrul Figura Stúdió Színház)

S. Robinson-T. Shenk-A. Shenk: Serena in X-tremis (Teatrul Maghiar de Stat Cluj)

Roland Shimmelpfennig: Noaptea arabă (Teatrul Figura Stúdió Színház)

I. L. Caragiale: O noapte furtunoasă  (Teatrul Orășenesc Târgu Secuiesc )


2013

Demény Péter: Bolero (Teatrul Maghiar de Stat Cluj)

M. Vişniec: Buzunarul cu pâine (Teatrul Maghiar de Stat Cluj) 


2012

Fără titlu (Waitingroom Project, Cluj-Napoca)

S. Beckett: O, ce zile frumoase! (Teatrul Maghiar de Stat Cluj)

A. P. Cehov-Kiss Csaba: Dar cu femeia ce s-a întâmplat?  (Teatrul Orășenesc Târgu Secuiesc )

Kander-Ebb-Fosse: Chicago (UBB Cluj)

 F. G. Lorca: Nunta însângerată (UBB Cluj) 


2011

Lázár Ervin: Pădurea pătrat-rotundă (Teatrul Maghiar de Stat Cluj)

Thuróczy Katalin: Joi Megajoy – teatru radiofonic (Radio Cluj)    


2010

Kiss Csaba: Întoarcere în Danemarca (Teatrul de Nord Satu Mare) 

W. Shakespeare: Visul unei nopți de vară (UBB Cluj)

Szőcs Géza: Passió  - teatru lectură (Teatrul Maghiar de Stat Cluj Napoca) 


2009

F. M. Dostoievski: Demonii (Teatrul Maghiar de Stat Cluj Napoca)

F. Dürenmatt: Fizicienii  (UBB Cluj)


2008

F. M. Dostoievski: Frații Karamazov (UBB Cluj)

Daniel Keyes: Al cinci-lea, Sally (Teatrul Tomcsa Sándor)   


2007

S. Mrozek: Petrecerea (UBB Cluj)