Locul și data nașterii: Arad, 24 ianuarie 1986

Studii:

2004/2008: Universitatea de Arte din Târgu-Mureș, Actorie (Licență)

2020/2022: Universitatea de Arte din Târgu-Mureș, Arta Regizorului (Masterat)

Locuri de muncă anterioare:

2007/2008: Teatrul Național Târgu-Mureș - Compania Tompa Miklós

2008/2010: Teatrul Maghiar de Stat Csiky Gergely (Timișoara)

2010/2012: Teatrul Maladype (Budapesta)

2012/2013: Teatrul Szigligeti (Oradea)

2013/2014: Teatrul Spectrum (Târgu-Mureș)

Roluri jucate la Teatrul Figura Studio:

2023/2024

Cu: – Molnár Ferenc: Liliom ; Regizor: Albu István, 2024.

Alceste, dramaturg – După operele omonime ale lui Molière și Martin Crimp: Mizantropul ; Regizor: Visky Andrej, 2023.

Nicu – Rosanna Clarteda: Mozaic ; Regizor: Szabó Máté, 2023.

2022/2023

Preot – Egressy Zoltán: Portughezul ; Regizor: Tóth Árpád , 2022.

2021/2022

ARLEQUIN – Pierre de Marivaux: Amanți ; Regizor: Visky Andrej, 2021.

2020/2021

Papa Martin – Urbán Gyula: Șoarecilor le place brânza ; Regizor: Bartha Boróka, 2021.

Matei Vișniec: Istoria comunismului povestită pentru bolnavii mintal ; Regizor: Zakariás Zalán, 2021.

Matei Vișniec: Istoria comunismului povestită pentru bolnavii mintal ; Regizor: Zakariás Zalán, 2021.

Matei Vișniec: Istoria comunismului povestită pentru bolnavii mintal ; Regizor: Zakariás Zalán, 2021.

SZÉKELY FERENC, director – Füst Milán: Nefericiții ; Regizor: Albu István, 2021.

TRIGORIN, BORIS ALEXEEVICI – A. P. Cehov: Pescărușul ; Regizor: Albu István, 2020.

2019/2020

ZORDONBORDON – După basmele lui Ervin Lázár: Pădurea Pătrat-Rotundă ; Regizor: Dávid A. Péter, 2020.

MAIOR – Örkény István: Familia Tót ; Regizor: Florin Vidamski, 2019.

Mulțumiri speciale – Tamás Boglár–Tamás Gyopár: Desigur ; Regizor: -, 2019.

2018/2019

Fum, sau ocuparea teatrului ; Regizor: Hudi László, 2019.

PADRAIC – Martin McDonagh: Ghinionul pisicilor ; Regizor: Albu István, 2018.

STANLEY KOWALSKI – Tennessee Williams: Un tramvai numit dorință ; Regizor: Botond Nagy, 2018.

VERŞININ ALEXANDRU IGNATEVICI – A. P. Cehov: Trei surori ; Regizor: Albu István, 2018.

2017/2018

WILLY BATZLER (director) – Marius von Mayenburg: Martiri ; Regizor: Keresztes Attila, 2018.

TAMÁS / VOCEA PRIMARULUI / VOCEA LUI GYÖRGY DE LA MIERCUREA CIUC – Elise Wilk: Frig ; Regizor: Leta Popescu, 2018.

2016/2017

Hugó – Moșu Norbert-László – Biró Réka: Pomul vieții ; Regizor: Csiki Zsolt, 2017.

HIPPOLIT – Racine: Fedra ; Regizor: Albu István, 2017.

ONEGHIN – Oneghin ; Regizor: Botond Nagy, 2017.

2015/2016

Lidérczy Belzebub, consilier secret în domeniul magiei – Moșu Norbert-Lálszó: Incanto ; Regizor: Csiki Zsolt, 2016.

NAE IPINGESCU, ipistat, amic politic al căpitanului – Ion Luca Caragiale: O noapte furtunoasă ; Regizor: Albu István, 2016.

Alte roluri – Matei Vișniec: Nina ; Regizor: Sardar Tagirovsky, 2015.

Friedrich Dürrenmatt: Fizicienii ; Regizor: Albu István, 2015.

Székely Csaba: Monstrul Nisipurilor ; Regizor: Botond Nagy, 2015.

2014/2015

Urs / Câlți de alge marine – Václav Čtvrtek – Kárpáti Péter: Rumcajs, hoțul ; Regizor: Dézsi Szilárd, 2014.

Bugrislav – Ubuism ; Regizor: Márkó Eszter, 2014.

Alioșa – Csehov - Kiss Csaba: Dar cu femeia ce s-a întâmplat? ; Regizor: Albu István, 2014.