Locul și data nașterii: Sfântu Gheorghe, 19 aprilie 1984
Studii:
2003/2007: Universitatea
Babeș–Bolyai, Facultatea de Teatru şi Televiziune, Departamentul de Teatru,
Actorie, Cluj-Napoca
1998/2002: Colegiul Național Székely
Mikó, Sfântu Gheorghe
Premii: Cea mai bună regie (Nefericiții de Füst Milán), FESTIVALUL TEATRELOR MAGHIARE DE LA KISVÁRDA, ED. A 33-A, 2021. Cea mai bună regie (Nefericiții de Füst Milán), AMBIJENTALNI POZORIŠNI FESTIVAL "NOVI TVRĐAVA TEATAR" (Serbia), 2021.
Locuri de muncă anterioare:
Teatrul Maghiar de Stat Cluj
Universitatea Babeș–Bolyai, Facultatea de Teatru şi Televiziune, Departamentul de Teatru
2022
Tamási Áron: Mirele imprevizibil (Teatrul Tamási Áron)
Georg Büchner: Woyzeck (Teatrul de Nord - Trupa Harag György)
2021
J. B. P. Moliere: Vicleniile lui Scapin (Teatrul Național Târgu Mureș - Compania Tompa Miklós)
Füst Milán: Nefericiții (Teatrul Figura Stúdió Színház)
2020
A. P. Cehov: Pescărușul (Teatrul Figura Stúdió Színház)
2019
O scrisoare pierdută după I. L. Caragiale (Teatrul Tomcsa Sándor, Odorheiu Secuiesc)
Boris Akunin: Pescărușul (Teatrul Csíki Játékszín)
Fiodor Dostoievski: Raskolnikov - după romanul Crimă și pedeapsă (Teatrul Național Târgu Mureș, Compania Tompa Miklós)
2018
Martin Mcdonagh: Ghinionul pisicilor (Teatrul Figura Stúdió Színház)
A. P. Cehov: Trei surori (Teatrul Figura Stúdió Színház)
Giuseppe Verdi: Otello (Opera Maghiară Cluj)
2017
Monologurile V - spectacol lectură după opera lui Eve Ensler (Teatrul Figura Stúdió Színház)
Racine: Fedra (Teatrul Figura Stúdió Színház)
2016
I. L. Caragiale: O noapte furtunoasă (Teatrul Figura Stúdió Színház)
2015
Tóth Péter: Regele Arghile (Opera Maghiară din Cluj)
F. Dürenmatt: Fizicienii (Teatrul Figura Stúdió Színház)
J. Genet: Cameristele (Teatrul Maghiar de Stat Cluj )
Franz Xaver Kroetz: Dorința (Teatrul Maghiar de Stat Cluj)
F. M. Dostoievski: Karamazovii (Teatrul Naţional Târgu-Mureş)
2014
A. P. Cehov–Kiss Csaba: Dar cu femeia ce s-a întâmplat? (Teatrul Figura Stúdió Színház)
S. Robinson-T. Shenk-A. Shenk: Serena in X-tremis (Teatrul Maghiar de Stat Cluj)
Roland Shimmelpfennig: Noaptea arabă (Teatrul Figura Stúdió Színház)
I. L. Caragiale: O noapte furtunoasă (Teatrul Orășenesc Târgu Secuiesc )
2013
Demény Péter: Bolero (Teatrul Maghiar de Stat Cluj)
M. Vişniec: Buzunarul cu pâine (Teatrul Maghiar de Stat Cluj)
2012
Fără titlu (Waitingroom Project, Cluj-Napoca)
S. Beckett: O, ce zile frumoase! (Teatrul Maghiar de Stat Cluj)
A. P. Cehov-Kiss Csaba: Dar cu femeia ce s-a întâmplat? (Teatrul Orășenesc Târgu Secuiesc )
Kander-Ebb-Fosse: Chicago (UBB Cluj)
F. G. Lorca: Nunta însângerată (UBB Cluj)
2011
Lázár Ervin: Pădurea pătrat-rotundă (Teatrul Maghiar de Stat Cluj)
Thuróczy Katalin: Joi Megajoy – teatru radiofonic (Radio Cluj)
2010
Kiss Csaba: Întoarcere în Danemarca (Teatrul de Nord Satu Mare)
W. Shakespeare: Visul unei nopți de vară (UBB Cluj)
Szőcs Géza: Passió - teatru lectură (Teatrul Maghiar de Stat Cluj Napoca)
2009
F. M. Dostoievski: Demonii (Teatrul Maghiar de Stat Cluj Napoca)
F. Dürenmatt: Fizicienii (UBB Cluj)
2008
F. M. Dostoievski: Frații Karamazov (UBB Cluj)
Daniel Keyes: Al cinci-lea, Sally (Teatrul Tomcsa Sándor)
2007
S. Mrozek: Petrecerea (UBB Cluj)